cikkek : Színfalak mögött: Speed Racer - Totál turbó |
Színfalak mögött: Speed Racer - Totál turbó
totrek 2009.04.15. 18:12
Teljes (benzin)gőzzel előre, avagy Wachowskiék újratöltve.
Hungler Tímea
VOX PLUSZ
2008. június 10., kedd
Miután a Wachowski testvéreknek leghíresebb filmjük, a Mátrix kult-státuszát a folytatásokkal tökéletesen sikerült aláaknázni, legújabb művükkel még veszélyesebb vizekre eveztek: tető alá hoztak egy családi mozit. A műfaj meghatározása nem tévedés: a premier előtt a sajtóval kizárólag a produceren, Joel Silveren keresztül kommunikáló fivérek nem győzték hangsúlyozni, hogy az új film, a Speed Racer – Totál turbó „családbarát lesz, olyan mozi, ami mindenkinek bejön majd.”
Hogy milyen is az ilyen? Egy a hatvanas években, az Egyesült Államokban nagy sikerrel futó japán anime mozgóképes, élőszereplős – ismét Silvert idézve – „futurisztikus retro” verziója. Maga a történet egy messze földön híres ágyúgolyófutam körül bonyolódik, melyet az ifjú autóversenyző, Speed Racer (Emile Hirsch) nem csupán a maga dicsőségére, de bátyja emlékére is meg akar nyerni – az idősebb Racer annak idején ezen a futamon vesztette az életét. Az autós cirkusz korrupt, gátlástalan, befolyásos és haszonleső megavállalata, a Royal Industries persze jól tudja, hogy Speed az apja (John Goodman) által tervezett csodaautóban a verseny egyik potenciális győztese. Visszautasíthatatlannak tűnő ajánlatuk azonban nem hatja meg hősünket: a kétes szerződés helyett a családi istállót választja. Az iparmágnások bosszút esküsznek, melyhez kitűnő apropóul szolgál a szezon leghíresebb és legveszélyesebb versenye.
A Speed Racer már megszületésekor úgy vonult be az anime-történelembe, mint a keleti és nyugati popkultúra sajátos ötvözete. A japán változat rendezője, Tatsuo Yoshida azt követően rukkolt elő a sorozat ötletével, hogy megnézte a Viva Las Vegas és a Goldfinger című filmeket. A két mozit az autók hozták közös nevezőre: míg az előbbiben az Elvis Presley alakította megszállott autóversenyző, az utóbbiban – talán mondani sem kell – a lenyűgöző extrákkal felszerelt gépjármű, James Bond Aston Martinja keltette fel az érdeklődését. Speed Racer Match 5 névre keresztelt versenyautója legalább olyan álomautó, mint a 007-es ügynök kocsija: kétéltű csodajárgány, mely pillanatok alatt képes a gyorsulásra, természetesen golyóálló és egy gombnyomásra láthatatlanná válik.
A Speed Racer – Totál turbó vizuális effektjeiért ugyanaz a John Gaeta a felelős, aki a Mátrix híres bullet time technikáját is kitalálta – szakértelmét most az animék stílusában készült, parádés két- és háromdimenziós elemekből összeállított látványvilág megteremtéséhez vették igénybe (az előtér és a háttér egyszerre kerül a kamerák fókuszába, így keltve a különleges rétegzettség érzetét a nézőben). Nem csoda, hogy a Speed Racer figuráját megformáló Emile Hirsch – aki szerepére készülve a japán animációs film minden részét újranézte – nagyon lelkes: „Tökéletesen friss a látvány, nem láttunk még semmi ehhez foghatót. Futurisztikus az élmény: a Szárnyas fejvadász találkozása az Andy Warhol-féle pop art színpompás világával.”
Amíg azonban a zömében komputer-generálta, green box technológiával készített mozi forgatása Németországban elkezdődött, több mint egy évtized is eltelt. A forgatókönyv számos rendező íróasztalán megfordult: a Warner Brothers első választása Julian Temple volt, aki Johnny Depp főszereplésével akarta megcsinálni a mozit (érdekesség, hogy Joel Silver szerint a Wachowski testvérek Neo szerepére szintén Deppet nézték ki első körben), majd Alfonso Cuarón, J.J. Abrams, sőt az indie-filmes Gus Van Sant neve is felmerült. Az új évezred elején már Vincent Vaughn tartotta életben a projektet, bízva abban, hogy eljátszhatja a rivális pilóta, Racer X szerepét, melyet végül is a Lost – Eltűntek sztárja, Matthew Fox kapott meg.
A film főszerepét alakító Emile Hirsch (Szüzet szüntess, Alpha Dog, Út a vadonba stb.) elmondása szerint gyerekkora óta vágyott arra, hogy egy hasonlóan nagyszabású moziban szerepelhessen. „Nem akartam eltúlozni a karaktert – meséli az általa alakított figuráról egy nyilatkozatában. – A legtöbb szereplő bolond kicsit, Speed azonban nagyon komoly fiú. Már az animében is az volt, de a filmben még inkább az lesz. A magánéletben elég hűvös, ha azonban a volán mögé ül, valósággal megőrül, amolyan Dr. Jekyll és Mr. Hyde.” Majd így folytatja: „Amerikában mindenkinek van autója, így könnyen azonosulunk a főszereplővel, bizarr módon mindannyian Speed Racerek vagyunk. A próbák során a legveszélyesebb az volt, amikor a nap végén hazafelé tartottam az autómmal. Annyira beleéltem magam a szerepbe, hogy figyelnem kellett arra, hogy sokkal óvatosabban vezessek.”
A színészeknek komoly kihívást jelentett a green box technológia – az üres neonháttér előtt hol azt kellett imitálniuk, hogy az Alpokban, hol azt, hogy a marokkói sivatagban versenyeznek. „Egyszerűen besétáltál az üres díszletbe – emlékszik vissza a Speed barátnőjét, Trixie-t alakító Christina Ricci – és megkaptad az instrukciókat: a sziklák arra vannak, ott parkolnak az autók, a helikopter pedig abból az irányból jön.” Hirsch szerint mindez azzal járt, hogy még jobban meg kellett bízniuk a rendezőkben, akik egyébiránt azzal próbálták megkönnyíteni az aktorok életét, hogy felszereltek egy speciális monitort, amelyen a szereplők mindig ellenőrizhették, hogy nagyjából hogyan festenek majd a végleges környezetükben.
A Speed Racer mamáját alakító Susan Sarandont nagyobb izgalommal töltötte el, hogy a Wachowski testvérekkel és egy élő csimpánzzal dolgozhat, mint a szerepe, mely elmondása szerint nagyjából abból állt, hogy palacsintákat sütött és körbekínálta a reggelit. „Ez egy kis szerep, ám – az elhúzódó forgatás miatt – komoly elköteleződést jelentett. Kétszer beszéltem a fivérekkel telefonon, mielőtt elvállaltam volna a munkát, és azt kell mondjam, így is volt egy pont, amikor a halvány fogalmam sem volt arról, hogy miben szerepelek. A nap végére azonban minden összeállt, ráadásul egy igazi majommal dolgozhattam. Bocsánat, csimpánzzal! Nem szereti, ha majomnak hívják.” (A moziban – hasonlóan az animéhez – kitüntetett szerep jut majd egy Chim Chim névre keresztelt csimpánznak, aki a Racer család házi kedvenceként számtalan csínytevést követ el, így oldva a feszült helyzeteket és gondoskodva a szórakoztatásról.)
Két- és háromdimenziós látvány, anime élő szereplőkkel, no meg egy csimpánz – úgy tűnik, minden együtt van hát ahhoz, hogy a Wachoski testvérek vagy pályafutásuk legnagyobb buktáját, vagy egy olyan opuszt könyveljenek el, mely újraírja a „családi mozi” fogalmát és –a Kung Fu Panda és A sötét lovag mellett – az IMAX-termek legnagyobb nyári látványossága legyen. Az alkotók mindenesetre bíznak a sikerben,
|