Rendezte: Sean Penn
Írták: John Krakauer (könyv), Sean Penn (forgatókönyv)
Zene: Michael Brook, Kaki King, Eddie Vedder
Operatőr: Eric Gautier
Műfaj: kaland / dokumentum / dráma
Hossz: 148 perc
Megjelenés: 2007. szeptember 21. (USA),2008. április 3. (Magyarország)
Web: IMDB | hivatalos
Szereplők:
Emile Hirsch - Chris McCandless
Marcia Gay Harden - Billie McCandless
William Hurt - Walt McCandless
Jena Malone - Carine McCandless / mesélő
Brian H. Dierker - Rainey
Catherine Keener - Jan Burres
Vince Vaughn - Wayne Westerberg
Kristen Stewart - Tracy Tatro
Hal Holbrook - Ron Franz
Jim Gallien - saját maga
Malinda McCollum - Waitress
Thure Lindhardt - Mads
Zach Galifianakis - Kevin
Tartalom:
Egy szép nap csak úgy fogod magad, belegyömöszölöd a hátizsákodba a legszükségesebb holmikat, elhajítod az irataidat, és nekivágsz az útnak, hogy megtaláld a kék égnek azt a darabkáját, ami hiányzik az életed kirakósjátékából. Pont erre a szép feladatra vállalkozik az ifjú Chris McCandless, mikor elindul 1990 nyarán, abban reménykedve, hogy Alaszka semmihez sem hasonlítható levegője őt is végtelenül szabaddá teszi. Maga mögött hagyva sikert, pénzt, csillogást, és egy hasonlóan lázadó szellemű nővért, Chris gyalog és stoppal két éven át járta és fedezte fel Amerikát, mielőtt bekövetkezett volna tragikus halála, amit részben az éhezés, részben mérgezés okozott, valahol az alaszkai Denali Nemzeti Park peremén...
Érdekességek:
- Sean Penn először Leonardo DiCapriot szerette volna Christopher McCandless szerepében látni.
- Emile Hirsch a szerep kedvéért 18 kilogrammot fogyott.
- Emile nem használt kaszkadőrt a vadvízi evezésnél, a medvés- és az erdei jelenetnél sem.
- Minden jelenetet eredeti helyszíneken vettek fel.
- A forgatás alatt négyszer utaztak el Alaszkába, hogy négy különböző évszakban látsszon a táj.
- Amikor Sean Penn felkérte Eddie Veddert a filmzene megírására, ő rögtön igent mondott, annak ellenére, hogy semmit nem tudott a filmről.
- Jim Gallien saját magát alakítja a film nyitójelentében, amikor is csizmát ad Chrisnek.
- A jegyzetek, amiket a filmben láttunk az alaszkai buszban, mind Chris naplójából valók
Emile Hirsch mint Christopher McCandless
Christopher McCandless szerepére Penn olyan hasonló tulajdonságokkal bíró, végtelenül idealista színészt keresett, aki lehetőleg külsőleg is emlékeztet arra a jóképű, karizmatikus fiúra, akit ma már csak fényképeken láthatunk. A rendező minden szükséges tulajdonságot megtalált a huszonkét éves Emile Hirschben, aki többek között Catherine Hardwicke Dogtown urai (Lords of Dogtown) és Nick Cassavetes Alpha Dog című filmjeiben nyújtott meggyőző alakítást.
Hirsch gyerekkorában a tévéből hallott először Chris McCandlessről.
- Kilencéves lehettem, amikor a 20/20 [hírműsor] egyik adásában róla volt szó - emlékszik vissza a színész. - Lenyűgözött és szinte megbabonázott ennek a srácnak a története, aki elment Alaszkába. Már akkor, gyerekként is nagy hatással volt rám. Amikor Sean megkeresett, elolvastam a regényt, és az emlékek ismét rám törtek.
A könyv elolvasása után Hirsch a korábbinál még jobban kezdte csodálni McCandlesst.
- Csodálom a kalandvágyát, hogy nem félt szembenézni a veszéllyel, és persze az intelligenciáját és a fegyelmezettségét is, azt, hogy mindenáron a szabadságot kereste.
Az utazás végén azonban semmi sem menthette meg Chris McCandlesst a sorozatos apró, ám mégis végzetes hibáinak következményétől. Hirsch egyetért Krakauerrel és Penn-nel abban, hogy Chris végzetét egy sor szerencsétlen baleset okozta.
- Biztos vagyok benne, hogy vissza akart térni - mondja a színész. - Tökéletes szellemi megtisztulásra törekedett, de nem akart meghalni.
A szerepre való felkészülés során Hirsch is sokat beszélgetett Chris szüleivel és húgával. Különösen Carine McCandless mélyen személyes meglátásai segítettek sokat a színésznek.
- Ő volt Chris legjobb barátja, és senki sem ismerte nála jobban. Kiegészítették egymást, mint a yin és yang. Szerintem az egyik legmegdöbbentőbb részlete a történetnek, hogy Chris még egy levelet sem hagyott neki, amikor elment otthonról. De rengeteg emléket osztott meg velem, és az ő segítségével sikerült megértenem Christ.
Eljutni Alaszkába hasonlóan nagy hatással volt Hirschre, különösen azért, mert a forgatás ott kezdődött, Chris gyötrelmes utolsó napjainak megfilmesítésével. A fiatal színésznek a munka megkezdése előtt jelentős súlyt kellett leadnia, hiszen Chris élete utolsó napjaiban talán 50 kiló lehetett. Éppen ezért kezdték a forgatást az alaszkai jelenetekkel, mivel súlyt felszedni gyorsabban lehet, mint leadni.
- Nagyon-nagyon szigorú diétára fogtak - mondja a színész. - Mindig csak annyit ehettem, hogy soha nem laktam jól.
- Emile hihetetlen fegyelemről tett tanúbizonyságot - dicséri Penn. - Ez a srác épp csak annyi idős, hogy már vehet egy sört a bárban, és igazából ott lenne a helye a lányok közt, de egyiket sem tehette meg nyolc hónapon keresztül. A szemem láttára nőtt fel.
A nehéz körülmények miatt Hirsch át tudta érezni, hogy min mehetett keresztül McCandless utolsó, magányos napjaiban.
- Szerintem félt. Azt hiszem, hogy amikor szembetalálta magát a hideg, kegyetlen természettel, akkor értette meg teljesen, hogy mi a tét.
Hirsch azonban olyan pillanatokat is átélt, amikor tökéletes békét és megvilágosodást érzett, ami minden bizonnyal Chrisszel is megtörtént.
- Mire olyan sok időt töltöttem a buszban, ami Chris utolsó otthona volt, tényleg megszerettem. Bámulatba ejtő felfedezéseket tettem a természetről, a busz pedig annak szimbóluma lett, hogy haladni úgy is lehet a világban, ha közben egyhelyben állunk.
Hirsch nagyon élvezte azt is, hogy miközben a stáb végighaladt a forgatási helyszíneken, Amerika olyan eldugott részeire is eljuthatott, ahol korábban még sosem járt, és közben a társadalmon kívül élő legérdekesebb emberekkel ismerkedhetett meg.
Akikkel Chris az úton találkozott
A diplomája megszerzése utáni nyáron Chris McCandless az összes pénzét - 24 292 dollárt - az OXFAM nevű jótékonysági világszervezetnek adományozta, majd nekivágott az útnak. Célja a teljesen önellátó élet volt, azonban - miközben az alaszkai végállomás felé haladt, mindenféle munkákból élt és mindig másutt táborozott le - olyan kivételes emberekkel találkozott, akikkel kölcsönösen nagy hatással voltak egymás életére. Penn úgy véli, hogy a fiú és beszélgetései e nem hagyományos életutat követő emberekkel nagyban hozzájárultak a megvilágosodásához, amelyet Alaszkában ért el.
Penn tapasztalt színészeket és néhány társadalmon kívüli személyt is kiválasztott e karaktereknek a megformálására. Az egyik nem hivatásos színész a filmben Brian Dierker, a vadvízi evezés szakértője, aki a film egyik tanácsadójaként dolgozott, míg Penn rá nem beszélte, hogy játssza el Rainey szerepét - a férfiét, aki állandóan az utakat járja szeretett párjával, Jannel. Dierker több filmben dolgozott a kamera mögött vizes jeleneteken, ám még sosem játszott a kamera előtt, így nem könnyen egyezett bele Penn kérésébe.
- A forgatókönyv elolvasása után megállapítottam, hogy Sean nagyon jól meg tudta ragadni Chris McCandless kalandvágyó szellemét, így könnyű volt beleélnem magam a szerepbe.
Dierker hozzáteszi, hogy Rainey személyisége is ismerős a számára, mivel evezősként sok olyan emberrel találkozott, akik hozzá hasonlóan a szabad, kalandos életet választották.
Rainey Chrisszel való kapcsolatáról ezt mondja: - Valahol az apa-fiú és a báty-öcs kapcsolat között helyezkedik el. Szerintem tetszett neki Chris szabadságvágya, azonban barátként mellette akart állni, és ez bonyolította a kapcsolatukat.
Chris McCandless leginkább tapasztalt felnőttekkel találkozott útja során, ám az egyik fontos ismeretségét egy fiatal lánnyal kötötte, aki Slab City szokatlan környezetében nőtt fel. A lányt a filmben Kristen Stewart (Pánikszoba) alakítja.
A színésznő képzeletét megragadta Tracy szokatlan élete.
- Olyan emberekkel körülvéve él, akik eltávolodtak a társadalomtól; akik hasonlítanak Chrisre, ám mégis egy helyhez kötődnek - magyarázza. - Amikor Tracy megismeri Christ, azonnal megtetszik neki. A fiú annyira szereti az életet, hogy a lány csak vele akar lenni. Persze Chrisről azt kell tudni, hogy soha nem volt barátnője, mert ezek a dolgok nem érdekelték.
Az egyik legfontosabb szerep a filmben azé a férfié, akivel Chris utoljára találkozott, mielőtt egymaga nekivágott Alaszkának. Ez a férfi Ron Franz, a vénülő özvegy, aki Chrisben nemcsak saját egykori önmagát látja, hanem a fiát is, aki után vágyódik. A karaktert a legendás Hal Holbrook alakítja.
A színész ezt mondja Chrisről és saját karakteréről: - Nagyon érdekes kapcsolat alakul ki az öreg és a fiatalember között. Ron és Chris is magányosak. Az öreg azért, mert elvesztette a családját, és emiatt menekült a társadalom szélére, azonban egyúttal csapdába is esett. Zsákutcába került, és már nem érdekli az élet. A fiatalember felkelti az érdeklődését és arra biztatja, menjen és tapasztalja meg az életet azon az apró körön kívül is, amelyet maga köré rajzolt.
Soundtrack:
1.Setting Forth
2.No Ceiling
3.Far Behind
4.Rise
5.Long Nights
6.Tuolumne
7.Hard Sun
8.Society
9.The Wolf
10.End of the Road
11. Guaranteed
Forrás: http://www.premierpark.hu/cikk.php?cikk=1013854, www.port.hu, www.imdb.com
[vissza] |